Roční plán

 

ROČNÍ PLÁN

 

Září:  Začíná školka

Měsíc září bude věnován především adaptaci dětí na prostředí a režim školky, seznámení dětí mezi sebou. Vše bude probíhat formou her a interaktivních činností.

Chůvy pomohou se samostatností, hygienou a sebe-obsluhou. Vytvoříme smlouvu, jak se ve školce chovat. Budeme trénovat hrubou a jemnou motoriku i jazykové dovednosti.

Prožijeme období sklizně rostlin a plodů. Budeme se věnovat sklizené úrodě, poznávat druhy ovoce a zeleniny. Čeká nás téma ptáčků a jejich příprava na zimu, odlet do teplých krajin. Léto předává vládu podzimu – slavnost.

 

Říjen: Podzimní  čarování

Říjen je věnován proměnám v přírodě. Budeme poznávat cyklické změny stromů a života v lese, přípravu přírody k zimnímu spánku, uspávání broučků, pozorovat barvy, vyrábět z přírodních materiálů.

(Den stromu), sběr přírodnin v lese (zásoby na zimu pro zvířátka, či na hraní). Příprava zvířátek na zimu. Sportování a pohyb venku (běhy, překonávání překážek).

 

Listopad: Listopad nám svítí na cestu

V listopadu si připomeneme svátek předků a zemřelých. Na programu jsou činnosti prohlubující zážitek podzimu, procítění v barvách, práce s přírodninami.

Pracovní aktivity – barevné kompozice z listů a přírodnin, výroba draků a zvířátek z kaštanů nebo šípků. Zvířátka se ukládají ke spánku.

 

Prosinec: Kdo je kdo a co skrývá

Měsíc prosinec skrývá určitá tajemství a svátků! Kdopak zná všechny ty Barborky, Mikuláše, Lucky? A proč dáváme dárky? Budeme se věnovat znakům ročních období a jejich vztah k počasí (zima). Budeme využívat sněhu a ledu při volných hrách v přírodě. Seznámíme děti s různými druhy zimních sportů.

 

Leden: O ledovém království

V jednom království vládla Paní Zima. Jaká vlastně je – dobrá nebo zlá? Jaká kouzla umí? Budeme rozeznávat hlavní znaky ročního období zimy. V ledovém království se těšme na pozorování jinovatky, vločky, síly mrazu, proměny vody. Děti budou pozorovat zvěř, nakrmíme ptáčky. Naučíme se písně a básně s motivy zimy.

 

Únor: Masopustní rej

Na rejdění masek se budeme těšit v únoru. Budeme vyrábět masky. Budeme si povídat o lidském těle, zdraví a nemoci. Zaměříme se na naše smysly.

 

Březen: Jaro se začne ozývat v březnu.

Jak se pozná jaro? Přece když vstávají broučci-vesele a s písničkou, probouzení broučků ze zimního spánku. Ptáci snáší vajíčka – stavění hnízd z proutí a trávy.

 

 

Duben: Země se probouzí - oslavíme Den Země.

Co můžeme pro sebe a naší Zemi udělat? Uklízíme, pomáháme půdě od „bolesti“ nepořádku.Bude vyprávět příběhy o semínkách, o tom jak rostou a s dětmi je zasází.

 

Květen: Co se děje se stromy a s vílou Květuškou

Půjdeme otevírat studánky, poslechneme si vyprávění o vodě a vodních vílách a pomůžeme víle Květušce vyčistit studánku. Probereme, jak se zvířátka starají o svá mláďata.  Prozkoumáme, které kytky už kvetou, prohlédneme si pupeny a jejich rašení, probereme vše od vajíčka až k motýlovi. Přidáme i téma rodiny a svátku maminek.

 

Červen: Kam si vyjedu a čím

Kam asi vedou všechny cesty a cestičky? Kam bychom se chtěli podívat, kdybychom si mohli vybrat? A s kým? A čím bychom tam cestovali?

Budeme se věnovat i dopravním prostředkům a bezpečnosti o prázdninách.